Kentucky Academy of Science

Kentucky Academy of Science graphic showing various images relating to science and mathematics, including study of genetics, plants, carbon nanotubes  and space exploration and study.

2008 Undergraduate Paper Presentation Competition Winners

Return to Main Awards Page

Congratulations to the following students who won awards. Congratulations also to their mentors and a special thanks to those who devoted their time to judge the presentations.

AGRICULTURAL SCIENCES
1st:
 Lauren Lobel - Kentucky State University
2nd:
 Brandon Burchett - Western Kentucky University
3rd:
 Leslye Brent - Kentucky State University
ANTHROPOLOGY AND SOCIOLOGY
1st:
 Jonathan Strayer - Kentucky State University
BOTANY
1st:
 Channing RIchardson - Morehead State University
2nd:
 Sanda Zolj - Bellarmine University
3rd:
 Jessica Price - Berea College
3rd:
 Dikshya Bastakoty - Berea College
CELLULAR AND MOLECULAR BIOLOGY
1st:
 Matthew Riddle - Asbury College
CHEMISTRY
1st:
 Chris Miller - Northern Kentucky University
2nd:
 Michael Lape - Northern Kentucky University
3rd:
 Jacob Vervynckt - Western Kentucky University
COMPUTER AND INFORMATION SCIENCES
1st:
 Joshua Bradley - Morehead State University
2nd:
 Jennifer Imel - Eastern Kentucky University
3rd:
 Austin Areaux - Eastern Kentucky University
ECOLOGY AND ENVIRONMENTAL SCIENCE
1st:
 Christie Otto - Asbury College
2nd:
 Kati Coates - Western Kentucky University
ENGINEERING
1st:
 Teresa Shaffer - University of the Cumberlands
2nd:
 Twyman Clements - University of Kentucky
3rd:
 Jared May - Morehead State University
GEOGRAPHY
1st:
 Richard Stockwell - Eastern Kentucky University
GEOLOGY
1st:
 Samuel Williams - Morehead State University
HEALTH SCIENCES
1st:
 De'Andra Robertson - Kentucky State University
2nd:
 Megan Jackson - Berea College
3rd:
 Micah Buckel - Asbury College
MATHEMATICS
1st:
 John Mosley - Morehead State University
MICROBIOLOGY
1st:
 Kourtney Gentry - Western Kentucky University
2nd:
 Stephanie Green - Eastern Kentucky University
3rd:
 Andrew Jones - Northern Kentucky University
PHYSICS AND ASTRONOMY
1st:
 Matthew Bailey - Berea College
2nd:
 Ramesh Adhikari - Berea College
3rd:
 Sean Bodine - Northern Kentucky University
PHYSIOLOGY AND BIOCHEMISTRY
1st:
 Becky Lindhorst - Centre College
2nd:
 Wanda Eberhard - Asbury College
3rd:
 Robert Shields - Wood Hudson Cancer Research Laboratory
PSYCHOLOGY
1st:
 Carey Shaner - Centre College
2nd:
 Cassie Watkins - Morehead State University
3rd:
 Emily Sither - Centre College
ZOOLOGY
1st:
 Jessica Price - Berea College
2nd:
 Ashby Turner - University of Kentucky
3rd:
 Easter Bocook - University of Kentucky
   Copyright © 2005-2010 Kentucky Academy of Science Contact Webmaster